טיפול בפיברומיאלגיה בעזרת קנאביס רפואי

 

פיברומיאלגיה הינה מחלה כרונית אשר מקורה בכאבי שרירים הולכים וחוזרים ב- 18 נקודות שונות בגוף. מדובר על מחלה המוגדרת ככללית, דהיינו היא מוגדרת כך לאחר שלילת תסמינים למחלות אחרות ולכן הטיפול בה אינו תמיד ודאי ואחיד. לחולים במחלה זו ודאי ידוע כי סף הכאב יכול להוציא לעיתים מכלל תפקוד יום- יומי. לכן בשנים האחרונות הולך וגובר הטיפול בפיברומיאלגיה בעזרת קנאביס רפואי להפחתת הכאב והתמודדות טובה יותר. מאמר זה יעסוק בפיברומיאלגיה במיקוד של קנאביס רפואי, בתקווה שייתן זווית חדשה על דרכי טיפול והפחתת הכאב. 

פיברומיאלגיה קנאביס רפואי

מחלת פיברומיאלגיה – דאבת השרירים

מהי פיברומיאלגיה?

כדי להבין את הטיפולים השונים והאבחונים למחלה, כדאי להכיר את ההגדרה לפיברומיאלגיה. סביר להניח שאם אתם כאן, ודאי הכרתם את המחלה, ובכל זאת נתעכב על הגדרה לכך. המחלה בשמה הלועזי פיברומיאלגיה ובעגה העברית הינה "דאבת השרירים". מדובר במחלה כרונית אשר מגבירה ומעצימה כאבים עזים בשרירים עד כדי חוסר תפקוד בשרירים מסוימים לתקופת זמן. ככל הנראה מדובר על קלט סנסורי בין המוח ומערכת העצבים ההיקפית, אשר השתבש באופן מסוים והמוח מפרש אותו בתור כאב. מחקרים עדיין בוחנים את גורמי המחלה וההשפעות שלה לטווח ארוך. 

אבחון המחלה 

כדי לאבחן את מחלת הפיברומיאלגיה (הלא היא דאבת השרירים), ישנו צורך באבחון רפואי. הרופא המומחה יעזר במפה גופנית ובה מסומנות 18 נקודות הכאב של פיברומיאלגיה. אם אכן הוא יאבן כי לפחות אחד עשר נקודות מתוכן הינן כרוניות בגוף המאובחן, אז יוכל להגדיר את המחלה כפיברומיאלגיה, ולשם כך לשקול לפיברומיאלגיה קנאביס רפואי כטיפול, עליו נדון בהמשך. בנוסף, כדי לאבחן את מחלת הפיברומיאלגיה, יש לשלול מחלות כרוניות אחרות. עוד, הרופא יבחן את קיום התסמינים וחזרתן לתקופה של מעל שלושה חודשים. 

קשיים באבחון המחלה 

ישנם מספר קשיים באבחון המחלה. ראשית, כפי שצוין בפסקה הקודמת, יש לשלול קיומן של מחלות אחרות. שנית, מדובר על שמונה עשר נקודות שונות בגוף ובהן כביכול כאב מתחלף. לכן לעיתים קשה לאתר את מקור הכאב או את קיומו לאורך זמן, כיוון שהכאב עובר בין הנקודות השונות. יש לבצע מעקב לאורך זמן על ידי המטופל שיבחן באילו שרירים ולכמה זמן ישנו כאב ושאכן מדובר בכאב חוזר שהינו כרוני. מדובר על 11 נקודות שבהן נדרש חזרת כאב לאורך זמן ועל כן ישנו קושי לאבחן את המחלה. דבר נוסף הוא שכיוון שהכאב מתחלף בנקודות השונות בגוף, ייתכן שיחלוף זמן רב עד שהמטופל עצמו ייגש לאבחון ויבין כי מדובר באפשרות למחלה כרונית ממשית ולא בכאב זמני ומתחלף. 

 

סוגי אבחון של פיברומיאלגיה

כדי להבין את דרכי הטיפול המוצעות למחלה, וביניהן לפיברומיאלגיה בשימוש קנאביס רפואי, כדאי להבין את אפשרויות האבחון. קיים אבחון של הרפואה הקונבנציונלית והוא כיום המקובל ביותר. האבחון נעשה בדרך שתוארה קודם לכן. אולם תיארנו גם את הקשיים ולכן האבחון יכול לקחת זמן רב ואף להתפספס. בשנים האחרונות התפתח מאוד תחום הרפואה המשלימה, הדוגלת בהשפעות גוף ונפש. כיום קיים אבחון למחלה דרך שיטות של רפואה משלימה, כך למשל מיפוי אירידיולוגי הבוחן את הכאבים וההשפעות בגוף דרך מיפוי של גלגל העין של המטופל. אבחון זה נמצא כיעיל מאוד במקרים שונים של המחלה, כאשר זו לא אותרה על ידי הרפואה הקונבנציונלית. כמו כן, פעמים רבות נהוג לשלב בין שתי סוגי הרפואות ובכך לקבל אבחון וטיפול הוליסטי יותר, אשר גם ירגיע את תסמיני המחלה והכאבים וגם יתן מזור לבעיה העמוקה יותר ולגורמי המחלה עצמם. 

 

פיברומיאלגיה קנאביס רפואי – טיפול

לאחר עריכת האבחון יכול המטפל להתאים את דרכי הטיפול במחלה. כיום ידוע כי מחלות כרוניות נושאות בתוכן כאב רב, בעיקר כאשר מדובר על מחלות שרירים. לצערנו, פעמים רבות, מקור הכאב הגורם למחלה לא תמיד ידוע. לכן בשנים האחרונות טיפול בפיברומיאלגיה בעזרת קנאביס רפואי נמצא כיעיל מאוד. יעילותו נמדדת בהרגעת הגוף והרפיית המתח בשרירים. כיוון שמדובר על מוקדי כאב שונים בגוף, כפי שפירטנו קודם- שמונה עשר נקודות כאב שונות שיכולות להופיע בגוף, או לפחות אחד עשר מה, ייתכנו כאבים עזים בגוף עצמו ולכן קנאביס מציע הרגעה כוללת של הגוף עצמו כמכלול, ולא באזור ספציפי. 

 

חוויות מטופלי פיברומיאלגיה בעזרת קנאביס רפואי להרפיה 

מאובחני מחלת הפיברומיאלגיה, יכולים להעיד כי שנים רבות הם סבלו מכאבים עד כדי חוסר יכולת לקום בבוקר ולבצע פעולות יומיומיות. חולים רבים מעידים כי לעיתים אינם מסוגלים אפילו לקום בבוקר מהמיטה לכדי מצב ישיבה מרוב כאב, וזאת על אף גילם הצעיר יחסית. לכן יש שחוו את הטיפול בעזרת קנאביס רפואי אשר עוזר במידה ניכרת להרפות את השרירים ולפזר את רמות הקורטיזול, ועל ידי כך לבצע פעולות יומיומיות אשר הינן פשוטות עבור האדם הממוצע. חולים רבים מדווחים על שינוי ניכר בשגרת החיים בצורה חיובית לאחר שימוש בקנאביס רפואי. מכאן שפיברומיאלגיה בעזרת קנאביס רפואי יכול להימצא כטיפול ראוי עבור החולים במחלה. עם זאת חשוב להדגיש, מדובר בחומר המקל על תסמיני המחלה והכאבים ולא כממגר את מקור הבעיה. 

 

פיברומיאלגיה קנאביס רפואי

מחקרי פיברומיאלגיה בעזרת קנאביס רפואי

מחקרים שונים מנסים להבין האם ישנה יעילות בשימוש,קנאביס רפואי, בקרב חולי פיברומיאלגיה. מחקרים אשר בדקו את השפעותיו של הקנאביס הרפואי על הפחתת כאבים במבוגרים מצאו אותו כחומר יעיל ביותר למחלות שונות חלקן מחלות המזכות אישור לקנאביס רפואי. עבור חולי פיברומיאלגיה נבדק במחקר ספציפי בהשפעות שימוש בחומר זה על המחלה, נתייחס למחקר שנערך בשנת 2014 והינו משמעותי לתחום. המחקר השווה בין מטופלים אשר השתמשו בחומר זה לבין מטופלים אשר השתמשו בתרופות רפואיות רשומות, כגון ליריקה וסימבלטה המוכרות עבור טיפול המחלה הנ"ל (סך הכל מעל אלף ושלוש מאות מטופלים שנבדקו). רוב מטופלי פיברומיאלגיה בעזרת קנאביס רפואי, (מעל לשישים אחוזים) דיווחו על יעילות הטיפול בהרפיית השרירים וביצוע פעולות יום- יומיות. לעומת זאת בקרב משתמשי התרופות הרפואיות הרשומות נצפו אחוזים נמוכים יחסית של מטופלים שדיווחו על השפעה גופנית דומה בעקבות השימוש בתרופות.  

מחקר שנערך בישראל

מחקר שנערך בישראל, ועקב אחר מטופלים במשך שנתיים (2015-2017), הפעם נבדקו חולי פיברומיאלגיה תוך שימוש בקנאביס רפואי, רק אלו שהשתמשו בחומר זה (מעל לשלוש מאות מטופלים). נמצא כי תסמיני הקנאביס עזרו במידה ניכרת להפחתת כאב משמעותית בשרירים, ועל שיפור ניכר לאורך זמן בכאבים ובשל כך גם בתקוד היום- יומי של המטופלים. 

 

פיברומיאלגיה וזכאות לטיפול בקנאביס רפואי

בשל המחקרים המוכיחים את השפעות חולי פיברומיאלגיה הצורכים קנאביס רפואי על תפקוד טוב יותר והפחתת כאבי שרירים, כיום משרד הבריאות אישר לחולים פיברומיאלגיה לצרוך קנאביס רפואי לשימוש רפואי ארוך טווח. זאת בהמשך לרישיון לקנאביס רפואי, הניתן לשימוש על ידי חולים במחלות כרוניות שהוכיחו כי הכאב הוא גדול עד כדי בלתי נסבל. חשוב שהשימוש בקנאביס רפואי יהיה מפוקח כל הזמן על ידי רופא מומחה אשר יבדוק את הכמות הנדרשת ושלא תתבצע חריגה שעלולה להזיק למטופל לאורך זמן. כמו כן הקנאביס הרפואי יאושר לאחר מתן טיפולים רפואיים במשך לפחות כשנה, ונדרשת הוכחה כי אפשרויות טיפול אחרות הגיעו לכדי מיצוי.

 

שאלות ותשובות בנושא פיברומיאלגיה וקנאביס רפואי

 

בעוד המחקר נמשך, כמה מחקרים מצביעים על כך שקנאביס רפואי עשוי לסייע בהקלה על תסמינים מסוימים הקשורים לפיברומיאלגיה. חיוני להתייעץ עם איש מקצוע רפואי כדי לקבוע אם זו אפשרות מתאימה למצב הספציפי שלך.
קנאביס רפואי נחשב כמציע יתרונות פוטנציאליים לחולי פיברומיאלגיה, כולל הקלה על כאבים, שינה משופרת והפחתת דלקת. עם זאת, התגובות האישיות עשויות להשתנות, וחיוני לדון ביתרונות ובסיכונים הפוטנציאליים עם הרופא שלך.
זנים שונים של קנאביס מכילים רמות שונות של קנבינואידים, כל אחד עם תכונותיו הייחודיות. חלק מהאנשים הסובלים מפיברומיאלגיה עשויים למצוא הקלה עם זנים בעלי יחס מאוזן של THC ו-CBD. מומלץ לעבוד בשיתוף פעולה הדוק עם איש מקצוע בתחום הבריאות כדי לקבוע את הזן המתאים ביותר לתסמינים שלך.
בעוד שחלק מהאנשים עלולים לחוות השפעות חיוביות, לקנאביס רפואי יכולות להיות גם תופעות לוואי, כולל נמנום, סחרחורת ופגיעה קוגניטיבית. חשוב להתחיל עם מינון נמוך, לעקוב אחר התגובה שלך ולתקשר עם הרופא ו/או שירותי בריאות, שיכלו לעזור להתאים את תוכנית הטיפול בהתאם.
פיברומיאלגיה קנאביס רפואי

תוכן העניינים

  • לאישור רפואי מלאו את הטופס
שירותים לבחירה ☘️
בחרו את השירות הרצוי ☘️👇
ירוקלה | עושים סוף לכאב
בחרו את השירות הרצוי ☘️👇