האם חידוש רישיון קנאביס רפואי מתבצע בצורה אוטומטית?

 

יש לכם רישיון לקנאביס רפואי ואתם מעוניינים לחדשו? חשוב שתדעו שהרישיון אינו מתחדש אוטומטית וכי על פי הנחיות היק"ר (היחידה לקנאביס רפואי) הפועלת מטעם משרד הבריאות יש לחדשו 45 יום לפני פקיעתו. חידוש הרישיון אינו כרוך בתשלום ויש לדאוג לתור זמן רב מראש על מנת שלא תיפלו בין הכיסאות. במאמר זה נספר לכם כל מה שאתם צריכים לדעת על חידוש רישיון קנאביס בישראל והשלבים השונים להגשת הבקשה לחידושו. 

 

חידוש רישיון קנאביס אוטומטי

חידוש רישיון קנאביס אוטומטי

הקנאביס הרפואי עשה מהפכה של ממש במדינת ישראל. בעוד שבעבר הוא נחשב למוצר שוליים, מסוכן ובלתי צפוי, הרי שהיום רופאים רבים מבינים שהחומר הפעיל שבו עדיף בהרבה על תרופות מסורתיות לשיכוך כאבים או הרגעה אצל מטופלים רבים. לא כל אחד מצליח לחוש הקלה בעקבות השימוש בקנאביס רפואי, אבל עבור אלפי חולים ומטופלים בישראל מדובר בלא פחות מהצלת חיים. הקנאביס הרפואי, במינונים שונים ובדרכי נטילה שונים, מסוגל להרגיע, לווסת, להפחית כאבים, להגביר את התיאבון, להעלות את הריכוז, לשפר תפקודים קוגניטיביים, לסייע למתקשים להירדם לישון טוב יותר ובאופן כללי לתפקד בצורה יעילה יותר במשך היום. בין המטופלים היום בקנאביס רפואי ניתן למצוא:

  • חולים הסובלים מכאבים עזים בשל מחלתם כגון מחלת מפרקים, אולקוס, דלקות חוזרות ונשנות בדרכי העיכול, כיבים בעור. 
  • חולים המשתקמים מתאונה או פציעה חמורה וזקוקים לרוגע ושיכוך כאבים כדי להחלים ולמקסום הצלחת הפיזיותרפיה והשיקום. 
  • חולי סרטן הזקוקים להקלה על סימפטומים של בחילות עזות וחוסר תיאבון.
  • פוסט טראומטיים יכולים לזכות בהקלה משמעותית במצבם הנפשי, לישון טוב יותר, לחוש רוגע ושלווה. 
  • חולים במחלות נפש שונות מוצאים הקלה לתופעות השונות של מחלותיהם, מתעודדים ומתאוששים ומצליחים להגיע לתפקוד חלקי ואף לתפקוד מלא. 

שלבים בתהליך חידוש הרישיון לחולים

נכון להיום לא ניתן לבצע חידוש רישיון קנאביס אוטומטי אלא רק באמצעות פגישה עם רופא, אך היא אינה כרוכה בתשלום. על פי הנחיות משרד הבריאות אלו הדרכים שבהם ניתן לחדש רישיון קנאביס:

באמצעות הרופא המטפל 

פנייה אל הרופא המטפל עד 45 יום לפני פקיעת תוקף הרישיון שלכם היא הדרך הטובה ביותר לחדש את הרישיון מפני שהוא כבר מכיר אתכם ואת הנסיבות שהובילו לבקשה שלכם להיות מטופלים בקנאביס רפואי. הרופא צריך להתרשם כי הטיפול אכן מסייע לכם וכי אתם חשים בטוב במהלך הטיפול, אינכם סובלים מתופעות לוואי חמורות וכי המינון ודרכי הנטילה מתאימות לכם. הרופא יגיש את הבקשה שלכם להיק"ר עם כל נימוקיו כרופא מדוע לדעתו מומלץ לכם להמשיך טיפול והבקשה תאושר בתוך 21 יום. במידה והיא מתעכבת ניתן לפנות להיק"ר ולברר מדוע יש עיכוב. 

באמצעות רופא מורשה קנאביס רפואי 

היתרון של רופא מורשה קנאביס רפואי שאינו רופא המשפחה המטפל שלכם הוא בכך שיש לו את הסמכות לאשר לכם חידוש רישיון במעמד הביקור ללא הפניית הבקשה אל היק"ר אלא על דעת עצמו. החיסרון הוא שתצטרכו להסביר את עצמכם, ובמידה מסוימת להתאמץ יותר כדי לשכנע אותו שאתם אכן זקוקים לקנאביס הרפואי כדי להמשיך ולתפקד. אם תבואו מוכנים מראש עם כל המסמכים הדרושים ובידיעה כי עליכם לעמוד על שלכם ולהסביר את עצמכם היטב, הסיכויים שלכם לצלוח את הביקור עם רישיון קנאביס מחודש ביד בהחלט עולים. 

המסמכים אותם תצטרכו להביא איתכם 

על מנת להיפגש עם רופא למטרת חידוש רישיון קנאביס שלכם עליכם להביא איתכם את המסמכים הבאים:

  • סיכום מצב רפואי – סיכום זה יכול להיות הסיכום של הרופא המטפל, פסיכיטאר או כל אדם אחר אשר בדק אתכם והבין כי מעל לכל ספק רק קנאביס רפואי יכול לסייע לכם במצבכם. רצוי לצרף אבחונים, סקירות רפואיות, צילומי סי.טי ורנטגן, סיכומי טיפול מבתי חולים או מוסדות רפואיים אחרים, וכן התרופות שאתם נוטלים במקביל לטיפול בקנאביס רפואי. 
  • דו"ח תרופות – את הדו"ח יכול לספק הרופא המטפל או הפסיכיאטר המטפל בכם ובו פירוט כל התרופות, כולל מינונים והתוויות שונות, שבהם נעזרתם בתקופה החולפת, כיצד הן השפיעו עליכם ומה אתם נוטלים היום במקביל לקנאביס הרפואי. 
  • חוות דעת רפואית – הרופא המטפל או הפסיכיאטר רושמים במילותיהם שלהם מדוע לדעתם עליכם להמשיך וליטול קנאביס רפואי, האם יש מקום לשנות את המינון או את דרכי הנטילה, מה התועלת שהפקתם ממנו בתקופת הנטילה וכי על פי דעתם יש להמשיך וליטול לשיפור מצבכם אף יותר. 
  • טבלת צריכה שבועית – זוהי טבלה המציינת את צריכת הקנאביס של השבוע החולף לביקור אצל הרופא.

האם ניתן לשנות את המינון בעת חידוש הרישיון?

על פי הנחיות משרד הבריאות יש להגיש בנפרד בקשה לחידוש רישיון ובקשה להעלאת המינון, אך ניתן לצרפן ביחד בעת ההגשה. העלאת המינון תאושר רק עם הרופא המטפל יתרשם שהטיפול בקנאביס אכן עוזר לאדם במידה מסוימת ומינון גבוה יותר יכול לעזור אף יותר על מנת להשלים את הטיפול. יש עוד דרכים להקל ולסייע לאדם גם ללא העלאת המינון וזאת על ידי החלפת סוג הקנאביס הנצרך או שינוי דרכי נטילתו. 

האם ניתן לקבל עזרה?

אין זה סוד כי אוכלוסיית צורכי הקנאביס הרפואי בישראל הינה אוכלוסיה מוחלשת המתמודדת עם קשיים רפואיים ותפקודיים רבים אשר הופכים את תהליך חידוש הרישיון לקשה ומסובך בשל ההתמודדות עם מחלותיהם ונכויותיהם. מאחר ומשרד הבריאות אינו מתיר לחדש את הרישיון באופן אוטומטי וכי חולים רבים, גם במצבים קשים ביותר, נאלצים לגשת לרופא המטפל ולעיתים להמתין זמן רב לתור תוך גרימת סבל רב להם. לכן, בישראל קמו מספר חברות המסייעות רבות לחולים ומנסים להקל על סבלם על ידי טיפול במסמכים והגשתם עבורם תמורת סכום סמלי. לחולים המתקשים בהתניידות או סובלים מחרדות קשות, אין ספק שזו ברכה מרובה.  

שאלות ותשובות 

למרבה הצער לא, כיום חידוש רישיון קנאביס רפואי אינו אוטומטי אך הוא אינו כרוך בתשלום. ניתן לחדש את המרשם אצל הרופא המטפל או באמצעות רופא מורשה לקנאביס רפואי.
על פי הנחיות משרד הבריאות יש לחדש את הרישיון לקנאביס רפואי 45 יום טרם פקיעתו. אבל אנו ממליצים לכם לקחת אפילו יותר זמן מראש וזאת מאחר ולא תמיד יש תור פנוי בזמינות גבוהה אצל רופאים מורשים.
כן, אתם תזדקקו לסיכום מצב רפואי שמתאר בצורה מקיפה את מצבכם הקודם ומצבכם הנוכחי, דו"ח תרופות שנלקחו בשנה האחרונה, חוות דעת רפואית שבה מציין הרופא כי הוא סבור שמומלץ שתמשיכו לקחת קנאביס רפואי והוא מועיל לכם מאוד וטבלת הצריכה השבועית מן השבוע החולף.
במקרה כזה ייתכן ואתה זקוק לשינוי במינון או בסוג הקנאביס הרפואי, פנה לרופא המטפל.
במידה ואתה והרופא המטפל סבורים כי יש להעלות את המינון, תוכלו להגיש יחדיו את שתי הבקשות, האחת העלאת המינון והשניה חידוש הרישיון.
חידוש רישיון קנאביס אוטומטי

תוכן העניינים

  • לאישור רפואי מלאו את הטופס
שירותים לבחירה ☘️
בחרו את השירות הרצוי ☘️👇
ירוקלה | עושים סוף לכאב
בחרו את השירות הרצוי ☘️👇